Pompy ciepła z montażem już od 19 900 zł

Sprawdź to

Systemy kominowe

Tam, gdzie powstają spaliny, tam istnieje konieczność ich odprowadzania. Ze względów zdrowotnych oraz ekologicznych, najczęściej odprowadza się spaliny ponad dach budynku. Rolę taką spełnia komin - niezbędny element architektury kotłowni. W wielu istniejących domach kominy to pionowe szyby, murowane z cegły. Ich renowacja polega na umieszczeniu w środku wkładu stalowego. W obecnym budownictwie preferuje się raczej kominy systemowe ceramiczne, charakteryzujące się większą żywotnością przy porównywalnej cenie, co wkłady stalowe. Ich wysokość oraz średnica powinna być dobrana do rodzaju i mocy źródła ciepła.

Więcej...

Zakres: W zależności od sytuacji, montuje się albo wkład kominowy do istniejącego już komina (np z cegły), albo buduje nowy ceramiczny komin z gotowych elementów. Montaż wkładu jest znacznie mniej "inwazyjny", szczególnie jeśli wymurowany już komin jest drożny i bez załamań oraz zwężeń. Wkład mocuje się od góry, zaś w kotłowni, po rozkuciu fragmentu komina, umieszcza się trójnik i wyczystkę komina. Następnie wykuty otwór ponownie się zamurowywuje.

Przy budowie nowego komina, zalecane jest stosowanie kominów "gotowych", złożonych z ceramicznych kształtek i wkładu. Budowa takiego komina jest dość łatwa, jednak potrzebny jest pod niego betonowy fundament. Fundament może być wykonany w  zakresie klienta, lub przez nasza firmę - według wcześniejszych ustaleń.

W dość rzadkich sytuacjach rozwiązaniem może okazać się montaż stalowego komina dwuściennego izolowanego, prowadzonego po zewnętrznej ścianie budynku.

 

Opcje: Wkłady kominowe i kominy stalowe dobiera się do potrzeb kotła, tj jego mocy i typu (zasypowy, automatyczny), oraz stosowanego paliwa. W przypadku kotłów gazowych turbo często jest możliwość wyboru sposobu rozwiązania ciągu powietrzno-spalinowego - wyprowadzenie spalin ponad dach z wykorzystaniem istniejącego komina, lub wyprowadzenie spalin poza ścianę zewnętrzną budynku (do 21 kW mocy kotła).

Kominy ceramiczne oferowane są w kilku wariantach, jako kominy izolowane lub nieizolowane, mogą być także uzupełnione o kanał wentylacji grawitacyjnej.

 

Wykonanie: Stosujemy kominy uznanych producentów - POUJOULET lub WARTO. Z oczywistych powodów budowa kominów ceramicznych lub wkładów kominowych możliwa jest przy dodatnich temperaturach zewnętrznych (wiązanie zaprawy, bezpieczne wyjście na dach).

 

Formalności: Budowa lub przebudowa komina wymaga każdorazowo opini kominiarskiej.

Centralne odkurzanie

Centralny odkurzacz to proste i bardzo komfortowe urządzenie, doceniane zwłaszcza przez panie domu. Zasada jest prosta - jeden odpowiednio duży, stacjonarny odkurzacz, zainstalowany np w garażu, i połączone z nim rurami gniazda, rozmieszczone w budynku, do których podłącza się sam wąż do sprzątania. Tego typu odkurzanie jest ciche, skuteczne i wygodne (nie trzeba ciągnąc ze soba tradycyjnego odkurzacza), oraz bardziej higieniczne (brak wtórnego pylenia z wylotu powietrza odkurzacza).

 

Więcej...

Zakres: W czasie budowy domu (równocześnie z montażem pozostałych instalacji sanitarnych) należy zaplanować typ i rozmieszczenie gniazd do odkurzania. Gniazda te łączy się następnie rurami z miejscem przewidzianym na centralny odkurzacz. Razem z rurami do wody, podejściami pod grzejniki itp rury od CO są zalewane następnie wylewką podłogową. Sam dobór i zakup odkurzacza, a także akcesoriów sprzątających odbywa sie dopiero na etapie zasiedlania budynku.

 

Opcje: Na rynku jest duży wybór odkurzaczy centralnych, różniących się między sobą mocą, rodzajem filtra  itd. Inwestor musi też podjąć decyzję co do wyboru gniazd ssących - standardowe, do podłączenia węża (długości węży od 7 do nawet 15m), "szufelki" do zamiatania piasku czy okruchów (do kuchni lub ganku), specjalne gniazda do odkurzania samochodu czy kominka.

 

Wykonanie: Przewody instalacji centralnego odkurzania wykonuje się z rur z tworzywa sztucznego, przy czeym zasadą jest takie prowadzenie przewodów, by unikać niepotrzebnych zmian kierunku, a zakręty wykonywać w miarę łagodnie (np 2 kolana 45o zamiast jednego 90o).

 

Formalności: Zakup i montaż systemu centralnego odkurzania nie wymaga żadnych czynności formalnych.

Kominki powietrzne

Wkłady kominkowe z płaszczem powietrznym to proste urządzenia, służące tworzeniu przyjemnego, niepowtarzalnego klimatu w salonie. Do poprawnej pracy wystarczy doprowadzenie powietrza do spalania oraz odprowadzanie spalin przez komin; kominki powietrzne nie posiadają połączenia z instalacją c.o., więc nie mogą wspomagać pracy całego układu. Natomiast rzeczą do rozważenia jest wykorzystanie ciepłego powietrza z kominka do ogrzewania pokoi poprzez nadmuch.

Więcej...

Zakres: Instalacja wkładu powietrznego wymaga ustawienia kominka, i jego podłączenie do komina. Należy wykonać także nawiew powietrza spoza budynku. Nieco wiecej pracy jest w przypadku systemu nadmuchu ciepłego  powietrza do pomieszczeń. Wówczas należy poprowadzić kanały powietrzne do pomieszczeń, ktore mają być tak ogrzewane, zainstalować wentylator kominkowy i filtr, oraz wykonać nawiewy. W ramach usługi nie jest natomiast wykonywane obudowanie kominka.

 

Opcje: Najważniejsze, czy kominek ma także służyć ogrzewaniu niektórych pomieszczeń ciepłym powietrzem nadmuchowym. Pozwala to na wykorzystanie ciepła kominka, które w innym przypadku bezproduktywnie uleciałoby kominem. Minusem jest jednak stwierdzone większe spiekanie się kurzu na ścianach w pomieszczeniach z nadmuchem.

 

Wykonanie: Wykonuje się standardowe przyłączenie do komina rurą czarną 2mm o średnicy 180 lub 200 mm. W przypadku rozporwadzenia nadmuchów ciepłego powietrza, kanały nawiewne wykonuje się rurą typu FLEX, oczywiście izolowaną. Najczęściej nadmuchy takie wykonuje się dla sypialni na piętrze, należy zatem pamiętać o możliwości poprowadzenia i schowania takich kanałów w podłodze lub w przestrzeni nieużywanej (strych). Rurę doprowadzającą powietrze zazwyczaj robi się z PCV o średnicy 110mm, a następnie zalewa w podłodze salonu.

 

Formalności: Montaż wkładu kominkowego w domu jednorodzinnym nie wymaga spełnienia żdnych formalności, jednak możliwość podłączenia urządzenia do komina powinien zaopiniować kominiarz.

Kominki z płaszczem wodnym

Coraz popularniejsze kominki w domach zapewniają ciepło oraz przytulną atmosferę wieczorami. By w pełni wykorzystać ciepło wydzielane przy spalaniu drewna, należy zakupić kominek z płaszczem wodnym, który ogrzewa się zasilając cały układ c.o. Taki kominek można właściwie traktować jako "dodatkowy kocioł", spełnijący podobne zadanie jak główny kocioł c.o., jednak użytkowany tylko okresowo; wtedy wykorzystanie ciepła ze spalania odbywa się niejako "przy okazji". Kominka można także używać jako głownego źródła ciepła dla domu, ale wymaga to już ciągłego palenia.

Więcej...

Zakres: Od strony hydraulicznej kominek, a właściwie wkład kominkowy z płaszczem wodnym włączany jest do układu c.o. na podobnej zasadzie, jak kocioł na paliwo stałe. Wymaga zatem podobnego osprzętu zabezpieczającego i materiału. Ze względu na oddalenie miejsca montażu kominka (salon) od kotłowni, zwykle konieczne jest poprowadzenie rur przyłączeniowych do pomieszczenia kotłowni. Montaż kominka obejmuje - prócz hydrauliki - także podłączenie do  komina oraz wykonanie nawiewu do kominka. W ramach usługi nie jest natomiast wykonywane obudowanie kominka.

 

Opcje: Możliwości wyboru dotyczą samego modelu kominka, a także jego zastosowania. To ostatnie uzależnione jest od tego, jak bardzo rozbudowany jest układ c.o., w który ma być włączony kominek. Szczególnie we współpracy z kotłem gazowym (układ zamknięty), i przy  rozdzieleniu osobnych obiegów grzewczych pomiędzy grzejniki a podłogówkę, pojawia się pytanie, czy kominek ma zasilać wszystkie te układy (także bojler na c.w.u). Zapewnienie "pełnej obsługi" przez kominek często oznacza dalszą rozbudowę układu - czyli wyższe koszty. W przypadku, jeśli kominek ma zasilać ogrzewanie podłogowe o udziale w ogrzewaniu budynku ponad 50% zalecane jest podłączenie kominka poprzez bufor ciepła o odpowiedniej pojemności.

 

Wykonanie: Przyłącza kominka wykonuje się z rury miedzianej, a stosowany osprzęt jest analogiczny do osprzętu kotła na paliwa stałe. Ze względu na trudności z wyprowadzeniem naczynia wzbiorczego ponad najwyższą kondygnację, często stosuje się naczynie wzbiorcze typu pływakowego, lub stosuje układ zamknięty (jeśli konstrukcja kominka na to pozwala - konieczny dodatkowy zawór dopuszczajacy wodę). Podłączenie do komina wykonuje się standardową rurą czarną 2mm o średnicy 180 lub 200mm. Rurę doprowadzającą powietrze zazwyczaj robi się z PCV o średnicy 110mm, a następnie zalewa w podłodze salonu.

 

Formalności: Montaż wkładu kominkowego w domu jednorodzinnym nie wymaga spełnienia żdnych formalności, jednak możliwość podłączenia urządzenia do komina powinien zaopiniować kominiarz.

Systemy solarne

W naszym klimacie montuje się niemal wyłącznie systemy solarne przeznaczone do podgrzewania ciepłej wody użytkowej w miesiącach najcieplejszych. Realnie system solarny jest w stanie samodzielnie przygotować c.w.u. od ok maja do września (oczywiscie, zależnie od pogody), czyli poza sezonem grzewczym. W takim przypadku "solary" dobrze uzupełniają się z kotłem c.o., ktory przejmuje zadania przygotowania c.w.u w sezonie grzewczym.

Więcej...

Zakres: System solarny przeznaczony do podgrzewania c.w.u. jest to dość prosty obieg czynnika roboczego (płynu solarnego) pomiędzy gónym źródłem ciepła - kolektorami, umieszczonymi zwykle na dachu, a odbiornikiem, jakim jest zasobnik c.w.u. (bojler). System musi być wyposażony także w grupę pompową oraz sterownik, a także osprzęt zabezpieczający. Sam bojler to dość duży zbiornik o pojemności ponad 200 l, wyposażony w dwie wężownice spiralne - pod doną podłącza się "solary", pod górną zwykły kocioł c.o.

 

Opcje: Kolektory słoneczne zazwyczaj montowane są na dachu budynku, lecz w nietypowych sytuacjach możliwy jest montaż np na ścianie zewnętrznej, na balustradzie tarasu, czy na stelażach ustawionych na ziemi. Rodzaj zastosowanych mocowań zależy od orientacji dachu względem stron świata, oraz od jego nachylenia.

Istotnym zagadnieniem jest wybór odpowiednich kolektorów. Płaskie czy próżniowo-rurowe? Te ostatnie, choć technologicznie nowocześniejsze, instalowane są rzadko, z uwagi na znacznie wyższy koszt. Kolektory próżniowo-rurowe mają znacznie dłuższy czas pracy w skali roku  (zachowują dużą sprawnosć także jesienią czy wiosną), ale w okresie letnim nie mają znacząco większych uzysków energii słonecznej, niż kolektory płaskie. Jeśli zatem system solarny ma być wykorzystywany tylko poza sezonem grzewczym, w zupełności wystarczą kolektory znacznie tańsze płaskie.

 

Wykonanie: Połączenie pomiedzy kolektorami a zasobnikiem c.w.u. (rury solarne) wykonuje się z miedzi miękkiej, a rurociągi izoluje otuliną hydrokauczukową. Należy pamiętać, że  system solarny jest instalacją wysokotemperaturową i wszystkie elementy układu muszą być odporne na wysoką temperaturę. System mocowań kolektorów do dachu zależy od jego orientacji, wykończenia  oraz kąta nachylenia. Miejsce poprowadzenie pionu (rur solarnych) zależy od miejscowych warunków; czasem można wykorzystać nieużywany przewód wentylacyjny, w innym przypadku konieczne jest wykonywanie przepustów przez stropy i dach.

 

Formalności: Na montaż systemu solarnego w budynku jednorodzinnym nie jest potrzebny projekt instalacji. W przypadku ubiegania się o kredyt ekologiczny lub dofinansowanie, odpowiednie formalności określa instytucja udzielająca.

Kotłownie gazowe

Czyste, bezobsługowe i bezpieczne - takie właśnie są kotłownie na gaz. Do wyboru mamy wiele rozmaitych kotłów, choć najczęściej kupowane są kotły kondensacyjne wiszące, świetnie współpracujące z nowoczesnymi instalacjami c.o., i bez problemu ogrzewające budynki mieszkalne lub usługowo-handlowe nawet do kilkuset metrów kwadratowych powierzchni. Każdego używtkownika z pewnością ucieszy wygoda i czystość kotłowni gazowych, a także fakt, że pomieszczenie z kotłem można przeznaczyć także na inne cele, np jako pralnię lub warsztat.

Więcej...

Zakres: Montaż kotłowni na gaz dotyczy zazwyczaj robót związanych z montażem lub wymianą kotła i jego otoczenia. W przypadku wymiany kotła na kondensacyjny konieczna jest także zazwyczaj modernizacja komina, tj montaż systemu powietrzno-spalinowego do zamkniętej komory spalania. Osprzęt kotłowni, bojler na c.w. oraz materiały instalacyjne są uwzględniane w zależności od potrzeb, po konsultacji z inwestorem. Przy modernizacji kotłowni na kondensacyjną możliwe jest także wykonanie przeróbek instalacji c.o. lub innych, wskazanych przez klienta lub wymaganych do poprawnego dzialania całego układu.

 

Opcje: Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji, czy montowany ma być kocioł kondensacyjny, czy konwencjonalny. Te pierwsze, znacznie bardziej oszczędne, powoli wypierają z rynku kotły "zwykłe", jednak do ich optymalnej pracy wymagane są pewne czynniki, takie jak możliwość pracy na obniżonej temperaturze zasilania instalacji. W niektórych sytuacjach montaż "kondensiaka" moze nie mieć ekonomicznego sensu - np w małych mieszkaniach, czy domach nieocieplonych ze starą instalacją.

W domach ocieplonych, z nowoczesną instalacją, kocioł gazowy kondensacyjny jest standardowym wyborem. Rozwiązanie takie zapewnia mniejsze zużycie gazu nawet o kilkanaście procent, a także dużą niezawodność. Kotły wiszące produkowane są najczęściej o mocy 25 kW, co wystarcza do ogrzania domu nawet ponad 200 m2.

Kotły kondensacyjne świetnie współpracują z ogrzewaniem podłogowym - niska temperatura pracy podłogi jest idealna dla kotła. Jeśli "podłogówki" będzie na tyle dużo, że konieczne jest wydzielenie drugiego obiegu grzewczego, samą kołownię należy rozbudować o dodatkowy osprzęt (pompy, mieszacz, sprzęgło hydrauliczne) oraz moduły automatyki.

Ostatnim problemem jest rozwiązanie sposobu grzania ciepłej wody. Kotły dwufunkcyjne, grzejące c.w.u. przepływowo, sprawdzają się jedynie w mieszkaniach. W domach praktyczniejsze są kotły jednofuncyjne, współpracujące z bojlerem c.w.u. Do kotłów gazowych wiszących produkowane są specjalne linie zasobników, przeznaczone do ustawienia bezpośrednio pod kotłem.

 

Wykonanie: Materiałem instalacyjnym na kotłownie gazowe jest najczęściej miedź twarda, zapewniająca dużą sztywność i dobrą odporność na urazy mechaniczne. Opcjonalnie, jako tańszą alternatywę, na rurociągi przy kotle kondensacyjnym można zastosować rurę typu PEX/Al/PEX, jednak mimo dobrych parametrów technicznych jest ona znacznie mniej estetyczna. Montaż kotłowni gazowej obejmuje nie tylko same podłączenie hydrauliczne i spalinowe, ale także uruchomienie całego układu.

 

Formalności: Kotłownia powinna odpowiadać wymogom, jakie wymienia "Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie". Przed rozpoczęciem użytkowania kotła kotłownia powinna zostać odebrana przez kominiarza; w przypadku budynku nowego konieczne jest odebranie inwestycji (kierownik budowy, kominiarz).

Kotłownie na paliwa stałe

Dość tradycyjnym sposobem na ogrzewanie domów są kotły na paliwa stałe - różne sortymenty węgla lub drewno. Urządzenia takie podzielić można na dwie grupy - kotły zasypowe i rozpalane ręcznie, i kotły automatyczne, z samoczynnym podawaniem paliwa do palnika lub paleniska. Te drugie naturalnie są znacznie nowocześniejsze i zapewniają większy komfort obsługi i większe bezpieczeństwo. Oczywiście sam kocioł to nie wszystko - konieczny jest także prawidłowo dobrany i zamontowany osprzęt regulacyjno-zabezpieczający kotłowni.

Więcej...

Zakres: Jako "kotłownię" można rozumieć kocioł wraz z całym osprzętem towarzyszącym i połączeniem całości w działający system produkcji i dystrybucji ciepła. Jako część kotłowni zazwyczaj zaliczamy także zasobnik c.w.u. (bojler) a także naczynie wzbiorcze, montowane poza pomieszczeniem kotłowni. Rodzaj i ilość stosowanego osprzętu zależy od  rodzaju kotła, wymogów technicznych, oraz czasem od decyzji inwestora.

 

Opcje: Godnym polecenia rozwiązaniem jest montaż zaworu mieszającego przy kotle. Przy  dość niewielkich nakładach finansowych pozwala to na ustawienie temperatury na kotle ok 60oC (co jest dobre dla jego żywotności), a jednocześnie pozwala obniżyć temperaturę zasilania instalacji nawet o kilkanaście stopni, dzięki czemu nie przegrzewa się mieszkania.

Dalsze możłiwości rozbudowy układu kotłowni zależą od instalacji, i oczekiwań użytkowników. Jeśli w domu jest dość znaczna powierzchnia podłogówki, konieczne może okazać się wydzielenie jej na osobnym obiegu grzewczym - oznacza to osobną pompę i mieszacz. Warto też pomyśleć nad zamknięciem układu, dzieki czemu instalacja nie będzie się zapowietrzać, nie będzie się też wytrącać w instalacji kamień. Jest to możłiwe poprzez zastosowanie  płytowego wymiennika ciepła, bądź wężownicy chłodzącej.

 

Wykonanie: Rurociągi w kotłowniach na paliwa stałe wykonuje się z miedzi twardej, stosując wszelki wymagany osprzęt regulacyjny, pomiarowy i zabezpieczający. Rury są izolowane otuliną przed stratami ciepła. Podłaczenie do komina jest uszczelniane, a przypadku konieczności przekucia wlotu do komina stary otwór jest zamurowywany. Ostatnim etapem montażu, jeśli tylko sytuacja na to pozwala, jest uruchomienie kotła i przeszkolenie użytkowników z jego obsługi.

 

Formalności: Kotłownia powinna odpowiadać wymogom, jakie wymienia "Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie". Przed rozpoczęciem użytkowania kotła kotłownia powinna zostać odebrana przez kominiarza; jest to szczególnie ważne w przypadku montażu kotłowni w nowym budynku, będącym formalnie w fazie budowy.

 

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Są to instalacje zewnętrzne, przeznaczone do oczyszczania ścieków bytowo-gospodarczych w obrębie gospodarstwa domowego i odprowadzenia ich do środowiska. W zależności od rozwiązań technologicznych oczyszczalni może się to odbywać albo w dwóch etapach (beztlenowy - tlenowy), np w oczyszczalni z drenażem rozsącznym, albo w monolitycznym zbiorniku w oczyszczalni ze złożem biologicznym. Przydomowe oczyszczalnie ścieków są bardzo tanie w eksploatacji - roczny koszt wynosi ok 100-200 zł.

Więcej...

Zakres: System odprowadzania ścieków z domu, ich oczyszczania i odprowadzania do gruntów. W zależności od technologii składa się najczęściej z osadnika gnilnego oraz elementów rozsączających (drenażu lub modułów). W technologii oczyszczalni biologicznych cały system zawiera się w zbiorniku, zaś oczyszczone ścieki trafiają do studni chłonnej. Nasz firma oferuje usługi kompleksowego montażu oczyszczalni - od robót ziemnych poprzez ułożenie elementów w gruncie, ich zasypanie i uruchomienie.

 

Opcje: Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest oczyszczalnia z drenażem rozsącznym. W przypadku małej działki (brak miejsca na rozłożenie drenażu) można wybrać wariant modułowy (panele rozsączające zamiast drenażu), a nawet technologię hybrydową, gdzie cały proces oczyszczania odbywa się w zbiorniku.

Jeśli warunki do montażu przydomowej oczyszczalni ścieków nie są idealne, sposób wykonania musi zostać dostosowany do sytuacji wodno-gruntowej działki. W przypadku gruntów słabiej przepuszczalnych drenaż jest wydłużany, a czasem wykopy pod drenaż są wykonywane głebiej, i wypełniane podsypką. Przy wysokim poziomie wód gruntowych drenaż mozna rozłożyć na powierzchni, i przysypać kopcem (konieczne jest jednak zastosowanie pompy podnoszącej ścieki).

 

Wykonanie: Systemy przydomowych oczyszczalni ścieków montuje się zgodnie z wytycznymi producenta. Zarówno odpowiednie wykonanie wykopów, jak i odpowiednie układanie elementów systemu, i zasypywanie jest bardzo ważne dla prawidłowej pracy instalacji. Rury drenażowe zazwyczaj są układane ok 0,5m pod powierzchnią ziemi, można na tym terenie sadzić rośliny, ale powinno się unikać większego obciązenia (np ruchu samochodów) oraz sadzenia drzew (głębokie korzenie).

 

Formalności: Zamiar budowy oczyszczalni ścieków do 7,5 m3d należy zgłosić w Starostwie Powiatowym. Do zgłoszenia należy załączyć mapkę sytuacyjną z lokalizacją oczyszczalni, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością oraz uproszoczny schemat technikczny opisujący rodzaj i działanie oczyszczalni. Po okresie 30 dni, jeśli Starostwo nie wniesie sprzeciwu, można rozpocząć budowę.

Instalacje wod-kan

Instalacja doprowadzająca wodę bieżącą (zimną i ciepłą) do punktów czerpalnych w budynku, oraz odprowadzająca ścieki poza budynek. Jest to jeden z najbardziej podstawowych instalacji w budynku; w wersji podstawowej wod-kan nie jest drogi, choć kosztowniejsze są później instalowane urządzenia sanitarne ("biały montaż"). Instalacja wodna i kanalizacyjna z reguły wykonywana jest równolegle z montażem systemu c.o., po wykonaniu tynków wewnętrznych.

Więcej...

Zakres: Obejmuje prace wewnątrz budynku (roboty zewnętrzne, wykonywane są i wyceniane osobno). Instalacja wodna zaczyna się od głównego wodomierza, a kończy na podejściach do urządzeń sanitarnych ("biały montaż", tj armatura i ceramika sanitarna, wyceniany jest osobno i  najczęściej wykonywany w późniejszym terminie). Instalacja kanalizacyjna najczęściej wykonywana jest bez poziomów kanalizacyjnych układanych na poziomie "zero", na etapie wylewania chudziaka.

 

Opcje: Najczęściej montowanym systemem uzupełniającym jest cyrkulacja c.w.u. Polega ona na tym, że wzdłuż rury z ciepłą wodą zakładana jest jeszcze tzw "trzecia rura" powrotna, którą ostygła w rurze woda może wracać do bojlera, zaś na jej miejsce napływa świeża, gorąca woda. System ten zapewnia niemal natychmiastowy wypływ ciepłej wody po odkręceniu kurka w łazience czy kuchni. Jest to szczególnie ważne w budynkach rozleglejszych, o długich nitkach ciepłej wody (długa droga od bojlera do wylewki, konieczność spuszczania dużej ilości wystudzonej wody zanim zacznie płynąć ciepła).

Opcjonalnie, po uzgodnieniach montujemy urządzenia dodatkowe, np stelaże podtynkowe do WC czy bidetu, filtry, hydrofory, pompy ścieków, reduktory ciśnienia, a także systemy uzdatniania wody (np zmiękczacze wody).

 

Wykonanie: Instalację wodną wykonuje się z rury PP zgrzewanej, w przypadku wody ciepłej stosowana jest rura PP stabilizowana wkładką aluminiową. Rury z ciepłą woda są dodatkowo izolowane. Instalację kanalizacyjną wykonuje się z rur PCW łączonych na wcisk, i prowadzi z wymaganym spadkiem.

 

Formalności: Na wewnętrzną instalację wod-kan nie jest konieczny projekt. Wodomierz główny w budynku zazwyczaj jest montowany i plombowany przez miejscowy zakład wodociągowy. Wodomierz podrzędny (np do podlewania ogrodu) po zamontowaniu powinien zostać zgłoszony do wodociągów i zaplombowany.

Instalacje c.o.

Instalacja centralnego ogrzewania ma za zadanie zapewnienie odpowiedniej, pożądanej temperatury w budynku. Instalacja składa się ze źródła ciepła (zazwyczaj kocioł), oraz rurociągów, osprzętu oraz odbiorników ciepła, takich jak grzejniki czy ogrzewanie podłogowe. Rynek branżowy oferuje obecnie dużą różnorodność pod względem typu grzejników, osprzętu regulacyjnego, systemów montażu czy materiałów instalacyjnych - wyboru należy dokonać stosownie do własnych potrzeb i możliwosci technicznych budynku.

Więcej...

Zakres: Do celów kosztorysowych całe centralne ogrzewanie dzielimy na "kotłownię" oraz "instalację c.o.". Umowną granicą tych dwóch części jest ściana pomieszczenia kotłowni - wszystko wewenątrz pomieszczenia traktujemy jako wyposażenie kotłowni, zaś całą resztę jako instalację (z wyjątkami - np naczynie wzbiorcze). Jako część instalacji nie są liczone także inne źródła ciepła połaczone z układem, np kominek, system solarny.

 

Opcje: Podstawowy problem to wybór pomiędzy ogrzewaniem grzejnikami a ogrzewaniem podłogowym. W nowobudowanych domach jednorodzinnych z reguły spotyka się układ mieszany - częściowo grzejniki, częściowo podłogówka. Często linia podziału idzie z grubsza według kondygnacji - pomieszczenia na parterze ogrzewane są podłogówką (wskazane wykończenie - płytki), zaś na poddaszu w sypialniach częściej montuje się grzejniki. W zależności od oczekiwań inwestora proporcje moga być różne - od przewagi grzejników (podłogówka tylko w łazienkach) po cały dom ogrzewany podłogówką.

Są różne możliwości sterowania układem i zapewnienia jego bezawaryjnej pracy; na ich wybór duży wpływ ma rodzaj źródła ciepła. Grzejniki wystarczy wyposażyć w zwykłe zawory regulacyjne, choć bardzo często zakłada się zawory termostatyczne. Z kolei ogrzewanie podłogowe, jeśli jest wydzielone na osobnym obiegu grzewczym, daje sporo opcji do wyboru. Zalecane jest zamknięcie układu c.o. (układ mniej się zapowietrza, mniej kamienia w rurach), można także rozważyć zastosowanie systemu elektronicznego sterowania podłogówką na przykład firmy SALUS. Także tutaj decyzję podejmuje inwestor, po przedstawieniu możliwosci przez naszą firmę.

 

Wykonanie: Instalację c.o. wykonujemy z rury typu PEX/Al/PEX lub PE-RT, a częściowo także z miedzi twardej (np piony grzewcze). Rura PEX wykorzystywana na ogrzewanie podłogowe i podejścia pod grzejniki po zalaniu wylewką zapewnia żywotność systemu ponad 50 lat, i można ją stosować całkowicie bezpiecznie. Pętle podłogówki rozkładane są bez złączek, z jednego odcinka rury. W nowych domach stosujemy system rozdzielaczowy, łatwiejszy do wyregulowania hydraulicznego - na każdej kondygnacji montuje się wówczas przynajmniej jeden rozdzielacz w szafce nad- lub podtynkowej. Podejścia pod grzejniki i piony grzewcze są obowiązkowo izolowane otuliną.

Jeśli podłogówka przekracza ok 40-50 m2, proponujemy wykonanie jej na osobnym obiegu grzewczym w stosunku do grzejników. Wówczas oba obiegi grzewcze mają własną pompę i układ podmieszania, a także osobne rozdzielacze. Zalety takiego rozwiązania - mozliwosć załączania obu obiegów oddzielnie, możliwość ustawienia innej temperatury zasilającej, brak przegrzewania podłogi, lepsza praca hydrauliczna układu.

Stosowane zazwyczaj płytowe grzejniki stalowe montowane są zazwyczaj pod oknami. W łazienkach zastępowane są one przez grzejniki łazienkowe tzw. drabinkowe - wygodne do rozwieszania ręczników czy drobnego prania, i atrakcyjniejsze wizualnie. Zarówno modele "drabinek" jak i np montaż bardziej eleganckich grzejników dekoracyjnych w pomieszczeniach, ustalane są indywidualnie.

 

Formalności: Na wykonanie instalacji c.o. w budownictwie jednorodzinnym nie jest wymaganie posiadanie projektu.