wyprzedaż Uwaga zmiana! W związku z przeniesieniem firmy, podajemy nowe numery telefonów: kotłownie gazowe i pompy ciepła - 606 342 191, kotłownie węglowe i peletowe - 662 216 938.

Wyjątkową jakość zapewnia marka przedstawiciel buderus

Sprawdź to

Rodzaje pomp ciepła

Domowe pompy ciepła możemy podzielić na czerpiące energię z gruntu, oraz na te, które czerpią darmową energię z powietrza. Obydwa rodzaje urządzeń mają swoje cechy charakterystyczne, a w wyborze konkretnej pomoże nasz artykuł.

Wykorzystanie ciepła z gruntu

Pompy ciepła typu glikol-woda (gruntowe) pozyskują energię z gruntu, poprzez instalację odpowiedniego wymiennika. Może to być wężownica rozłożona poziomo w gruncie (wymagana dość duża powierzchnia), lub pionowe sondy (konieczne odwierty). Kluczowy jest dobór dolnego wymiennika ciepła - długość wymiennika lub głębokość odwiertów, gdyż bez tego cały układ nie będzie dobrze pracował. Dużą zaletą jest wysoka sprawność pompy ciepła oraz stabilność pracy - temperatura gruntu utrzymuje się bowiem na prawie stałym poziomie, niezależnie od pór roku.

Kolektor poziomy to przewody zakopane poniżej strefy przemarzania gruntu, co dla Częstochowy i okolic wynosi poniżej 1,2 m. Temperatura gruntu na tej głębokości jest w dużej mierze niezmienna w ciągu roku. Kolektor poziomy to z reguły kilka pętli o długości rur ok. 100 m umiejscowionych poniżej wspomnianej strefy przemarzania gruntu. Podział rury kolektora przykładowej długości 500 m na pięć równoległych pętli długości 100 m ma na celu zmniejszenie oporów przepływu, aby pompa obiegowa wymuszająca przepływ glikolu nie musiała osiągać dużych mocy, zmniejszając tym samym sprawność całego systemy ogrzewania. Warto wiedzieć, że gliniasty i wilgotny grunt oddaje 2-3 krotnie więcej ciepła niż suchy i piaszczysty. Uśredniając, do ogrzewania dobrze ocieplonego domu wykonanego w technologii współczesnej (zapotrzebowanie ciepła 50-60 W/m2), kolektor płaski powinien zajmować powierzchnię 3 do 5 razy większą niż powierzchnia domu, z czego sam wykop musi być o ok. 20% większy od układanego kolektora. Pomiędzy poszczególnymi rurami należy utrzymać odległości od 0,4 m do 1,2 m, a zależą one od rodzaju gruntu i jego zdolności do uzupełniania ciepła. 

Kolektor poziomy dla gruntowej pompy ciepła

Rury kolektora wypełniane są roztworem wodnym glikolu, a dawniej stosowano roztwór wodny soli, czyli solankę. Ta nazwa nadal jest używana, jednak odnosi się zwykle zarówno do kolektorów wypełnionych roztworem wodny soli jak i współczesnym glikolem. Dociekliwi mogą stwierdzić, że warto zakopać wymiennik jeszcze głębiej niż strefa przemarzania gruntu, aby mieć pewność stałej temperatury gruntu, jednak ciepło odbierane przez glikol pochodzi również z promieni słonecznych, a te bardzo słabo docierają do gruntu poniżej 1,8 m. Nie należy utrudniać penetracji energii słonecznej poprzez np. zabetonowanie powierzchni gruntu nad kolektorem, ponieważ część energii słonecznej przenika do gruntu przy pomocy wody deszczowej. Pokrewną wersją kolektora poziomego jest kolektor spiralny – jego mniejsze wymiary pozwalają zainstalować go na nieco mniejszej przestrzeni, ale największą zaletą jest mniejsza ilość wykopów. Wykopanie kilku rowów o szerokości 1 m i długości do 20 m jest tańsze niż prace ziemne przy kolektorze płaskim o powierzchni 400-600 m2.

Sondy pionowe to najskuteczniejsze rozwiązanie w przypadku ograniczonej ilości miejsca. W celu umieszczenia sondy w gruncie, wymagane są odwierty dla rur o średnicach DN32 lub DN40 i głębokościach 30-150 m. Sonda pionowa to inaczej rury zgięte w kształcie litery U, w których krąży glikol. Głębokość poszczególnych odwiertów nie jest tak istotna jak ilość metrów wszystkich odwiertów. Z 1 m odwiertu można uzyskać 30-70 W energii cieplnej (w zależności od gruntu), co oznacza że dla domu o powierzchni 150 m2 wymagane jest ok. 110-130 m odwiertów, więc np. 4 odwierty po 30 m każdy. Minimalna odległość między nimi to min. 6 m.

Sonda pionowa dla gruntowej pompy ciepła

Ważnym zagadnieniem są pozwolenia niezbędne do wykonania sond pionowych. Do 30 m, zgodnie z Prawem geologicznym i górniczym, nie jest wymagany projekt geologiczny, natomiast powyżej 30 m roboty takie uznawane są jako roboty geologiczne i wymagają projektu robót geologicznych.

Gruntowe pompy ciepła zapewniają stały dostęp do taniej energii cieplnej w ciągu całego roku, mogą pracować cały czas i nie są podatne na wahania temperatury zewnętrznej. W związku z tym ich sprawność i współczynnik COP będzie stały we wszystkich porach roku.

Wykorzystanie energii z powietrza

Pompy ciepła powietrze-woda (powietrzne) dzielą się konstrukcyjnie na dwie grupy: typu Split, gdzie układ jest rozdzielony na jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną; oraz typu Monoblok, gdzie całe urządzenie mieści się w jednej jednostce zewnętrznej. Pompy Split są nieco tańsze, z kolei Monobloki osiągają z reguły nieco lepsze parametry pracy.

Powietrzna pompa ciepła (brak ingerencji w grunt)

Pompa powietrzna typu Split wyróżniają się tanim montażem i szybkim zwrotem inwestycji. Cała pompa ciepła składa się z dwóch części: zewnętrznej i wewnętrznej. W części zewnętrznej przebiega większość procesów termodynamicznych, takich jak: parowanie czynnika roboczego, sprężanie i rozprężanie. W tym urządzeniu znajduje się wentylator, parownik, sprężarka, zawór rozprężny i zawór czterodrogowy. W skład części wewnętrznej wchodzi skraplacz, zawór trójdrogowy, dodatkowa grzałka elektryczna oraz zasobnik do ciepłej wody użytkowej. Obie części połączone są szczelnie rurociągami, w których w obiegu zamkniętym krąży płyn chłodniczy tworząc obieg dolnego źródła ciepła. Pompy ciepła typu Split są najczęściej wyposażone w układ inwertera, który jest odpowiedzialny za modulację mocy sprężarki w jednostce zewnętrznej. Jest to technologia zapożyczona z rozwiązań klimatyzacyjnych i ma za zadanie tak modulować aktualną moc chłodniczą sprężarki, aby dopasować moc grzewczą pompy ciepłą do aktualnego zapotrzebowania na ciepło budynku. Są to obecnie najbardziej popularne pompy ciepła w Polsce.

Pompa powietrzna typu Monoblok wyróżnia się wysoką sprawnością i kompaktowym rozmiarom. Podobnie jak pompa Split, pompa Monoblok składa się z dwóch części, jednak to część zewnętrzna posiada w sobie wentylator, sprężarkę, skraplacz, zawór rozprężny i parownik, a część wewnętrzna grzałkę elektryczną i zasobnik ciepłej wody użytkowej. Jest to urządzenie wykonane szczelnie, całkowicie hermetycznie, jednak modulacja zachodzi jedynie w przypadku, gdy urządzenie jest wyposażone w co najmniej dwa stopnie mocy (dwie sprężarki). Wówczas sterowanie mocy grzewczej odbywa się poprzez załączanie kolejnych sprężarek w urządzeniu. Dopasowanie do aktualnego zapotrzebowania na ciepło budynku realizowane jest poprzez skrócenie czasu pracy sprężarki, co oznacza wymierne korzyści w postaci dłuższej żywotności pompy ciepła. Pompy typu Monoblok potrafią osiągnąć znacznie wyższe moce, przez co nadają się z powodzeniem również do ogrzewania budynków większych od domów jednorodzinnych.

Komfortowe przygotowanie c.w.u.

Pewną odmianą pomp powietrznych są pompy ciepła do przygotywania ciepłej wody użytkowej. Są to dość nieduże, kompaktowe urządzenia o mniejszych mocach, przeznaczone tylko do ogrzwania c.w.u., szczególnie w miesiącach ciepłych. Najczęściej wykorzystuje się je w układach z kotłami na eko-groszek i pellet, gdzie bezobsługowo spełniają swoje zadanie poza sezonem grzewczym, a więc przez około pół roku (kwiecień-wrzesień). Tego typu pompy od kilku lat znacznie zyskują na popularności, wypierając z tynku modne wcześniej systemy solarne, od których są bardziej niezawodne i łatwiejsze w montażu.

Pompa ciepła do ciepłej wody użytkowej

Zasobnik wody o pojemności 270l wyposazony jest w wężownicę, co pozwala połączyć pompę ciepła z innymi źródłami ciepła. Odpowiednia obudowa pozwala na pobieranie powietrza zarówno z pomieszczenia, w którym jest zainstalowane, jak i z innych miejsc (np spoza budynku, z nieużytkowego poddasza lub strychu itp). Dzięki pobieraniu energii z powietrza, pompa pozwala na podgrzanie wody nawet do 60oC bez użycia grzałki. Woda zgromadzona jest w dobrze zaizolowanym, emaliowanym zbiorniku, co razem z anodą antykorozyjną zapewnia jego długą żywotność.

Więcej informacji

 

Współpracując z renomowanymi producentami pomp ciepła, profesjonalnie doradzimy i dopasujemy potrzebne urządzenia do Państwa potrzeb.

wyprzedaż Uwaga zmiana! W związku z przeniesieniem firmy, podajemy nowe numery telefonów: kotłownie gazowe i pompy ciepła - 606 342 191, kotłownie węglowe i peletowe - 662 216 938.