wyprzedaż Uwaga zmiana! W związku z przeniesieniem firmy, podajemy nowe numery telefonów: kotłownie gazowe i pompy ciepła - 606 342 191, kotłownie węglowe i peletowe - 662 216 938.

Pompy z montażem dla domów jednorodzinnych już od 19 900 zł

Sprawdź to

Zasada działania

Jak działają pompy ciepła

Idea działania pompy ciepłaDziałanie pompy ciepła można wyobrazić sobie na zasadzie domowej lodówki, która pobiera z produktów żywnościowych ciepło, by następnie oddać je na zewnątrz, poprzez radiator do pomieszczenia. Na podobnej zasadzie działa pompa ciepła, ponieważ przemiany termodynamiczne i podstawowe elementy konstrukcyjne w obu urządzeniach są identyczne. Jedyna różnica między nimi to efekt ich pracy, a więc zastosowanie. W lodówkach pożądany jest chłód, zaś ciepło jest odpadem, natomiast w pompach ciepła jest odwrotnie - to uzyskiwane ciepło jest podstawowym produktem działania urządzenia. Chłodzenie tzw. dolnego źródła ciepła jest efektem ubocznym.

Pompy ciepła BUDERUS

Układ technologiczny jest dość prosty - kluczowy jest tutaj transport ciepła z dolnego do górnego źródła (ciepło jest jakby sztucznie "pompowane" w górę, stąd nazwa urządzenia). Dolne źródło ciepła ma zazwyczaj niższa temperaturę, niż górne, stąd transport ciepła wymaga dostarczenia pewnej energii, gdyż odbywa się wbrew naturalnej tendencji do przepływania ciepła od temperatury wyższej do niższej. Pierwszym elementem układu jest parownik - płytowy wymiennik, w którym ciepło z natury (grunt, woda, powietrze) odbierane jest do układu z czynnikiem roboczym o niskiej temperaturze wrzenia. Pod wpływem temperatury czynnik wrze i odparowuje. Następnie sprężarka dodatkowo podwyższa jego ciśnienie, a co za tym idzie - także temperaturę. To właśnie tutaj konieczna jest energia elektryczna - na szczęście w całym układzie uzyskuje się kilkakrotnie więcej ciepła, niż wydatkujemy w postaci prądu. Pompa ciepła ze współczynnikiem COP 4,5 pobiera cztery i pół razy mniej prądu niż grzała elektryczna.

Sprężony czynnik oddaje ciepło do układu na kolejnym wymienniku ciepła, zwanym skraplaczem. Jednocześnie przechodzi w stan ciekły i kierowany jest poprzez zawór dławiący z powrotem do parownika. Cały cykl grzania zaczyna się na nowo.

Jak już wspomniano, dolnym źródłem ciepła może być grunt, woda, lub powietrze. Z zależności od typu dolnego źródła ciepła wyróżnia się kilka typów pomp ciepła. Najważniejsze z nich to typ glikol-woda oraz typ powietrze-woda. Aby dowiedzieć się więcej na temat rodzajów pomp ciepła, zapraszamy do artykułu.

Więcej informacji

 

Współpracując z renomowanymi producentami pomp ciepła, profesjonalnie doradzimy i dopasujemy potrzebne urządzenia do Państwa potrzeb.

wyprzedaż Uwaga zmiana! W związku z przeniesieniem firmy, podajemy nowe numery telefonów: kotłownie gazowe i pompy ciepła - 606 342 191, kotłownie węglowe i peletowe - 662 216 938.